لوازم بهداشتی فردی

بهداشت فردی

لوازم بهداشتی شخصی

زیبایی برای هر انسانی برآزنده است و موجب افزایش اعتماد به نفس فرد می شود. ظاهر آراسته ، موهای شانه زده، دست و صورت تمیز، لباس های اتوکشیده به همراه کیف و کفش مناسب وجهه­ هر زن و مردی را شیک و جذاب می نماید.

خانم اصلانی دستیار دندان پزشک و پرستار تجربی با 15 سال سابقه کار وقتی صبح ها سوار سرویس می شود، از شیفت شبانه با فکر داشتن دو کودک شلوغ و یک همسر مهربان به سوی خانه بر می گردد. تمام افرادی که در اتوبوس نشسته اند غرق در زیبایی و سفیدی دندان های این بانوی پُرتلاش و زحمت کش بودند.

درخشندگی و زیبایی دندان های این خانم بر چهره او تاثیربسزایی گذاشته بود و پوست تیره و آرایش عربی ملایم او را به هیچ وجه نمایان نمی ساخت. وقتی نتوانستم جلوی کنجکاوی خود را بگیرم و علت سفیدی دندانهایش راجویا شدم تنها پاسخ او دو کلمه بود شستشوی منظم! مرتباً روزی دو بار مسواک می زنم، نخ دندان استفاده میکنم و تا حد امکان بهداشت فردی را به نحو احسن انجام میدهم.

بهداشت فردی چیست و چگونه رعایت می شود؟ چه المان هایی دارد؟

بهداشت فردی

بطورکلی به کارگیری تمام مراقبت ها و رعایت کردن نکات بهداشتی که هر فردی هر روز باید انجام دهد را بهداشت فردی می نامیم. این نکات بهداشتی شامل تمام اعضا و جوارح بدن می باشند. پوست، مو، چشم، گوش، بینی، دست ، پا و سایر اعضای بدن هرکدام برای حفظ سلامتی و افزایش عُمر مفید خود نیاز به رعایت کردن برخی اصول و مقررات دارند که دانستن آنها خالی از لطف نیست و در مجموع برای سلامتی تاثیرگذارخواهند بود.

تمام افرادی که در یک خانواده با هم زندگی می کُنند از قبیل پدربزرگ، مادربزرگ، پدر، مادر و بچه ها از قوانین زندگی اجتماعی تبعیت می نمایند. تقسیم بندی وظایف، اولویت بندی کارها، منظم بودن، پشتکار داشتن و تمیز بودن همگی به صورت تقلیدی از بزرگترها انجام می گیرند.

هیچ کس دوست ندارد که بدنش بوی بدی بدهد و یا رخت و لباسش کثیف و بدبو باشند، اما ممکن است در شرایط مکانی و زمانی خاصی امکان دوش گرفتن و استحمام فراهم نشود؛ در چنین مواقعی بهترین کار آنست که با یک دستمال مرطوب بدن خود را نظافت کنید و لباس هایتان را عوض نمایید. و در اولین فرصت دوش بگیرید. چرا که استحمام مرتب نه تنها موجب شادابی پوست و آرامش بدن می شود، آرامش ذهن را نیز به دنبال دارد شما با چنگ زدن موها زیر دوش آب انگار به چنگ با تمام نمی توانم ها، نمی شود ها و افکار منفی می شتابید.

نکات مهم در استحمام:

همیشه با آب ولرم دوش بگیرید و سعی کنید حمام کوتاه مدتی داشته باشید.

حوله شخصی داشته باشید و پس از استفاده آن را در فضای باز در معرض نور خورشید قرار دهید تا کاملاً خشک شود. و اگر امکان دسترسی به نور و گرمای طبیعی برایتان ممکن نیست، آن را خشک کرده و با اتو کردن میکروب کُشی نمایید.

شامپوی سَر و شامپوی بدن همیشه در دسترس باشند و فقط یک بار شستن موها کافیست تا آنها را تمیز و براق نماید.

لیف حمام نیز جزء لوازم شخصی بوده و بهتر است هر فردی دوعدد لیف داشته باشد یکی برای صورت و دیگری برای بدن، همیشه بعد از استفاده از لیف همانند حوله باید لیف خود را در معرض نور خورشید قرار دهید تا ضمن خشک شدن میکروب کُشی شود.

کیسه حمام نیز از وسایل شخصی بوده و هر فردی باید از کیسه خود استفاده نماید. کیسه کشیدن بدن هفتگی یکبار احساس شادابی و طراوت به پوست می بخشد و سلول های مرده را از پوست جدامی نماید. کیسه را نیز پس از استفاده در فضای مرطوب حمام رها نکنید و مثل لیف و حوله آن را در فضای باز قار دهید تا کاملاً خشک و ضد عفونی گردد.

لباس های زیر بطور مرتب هر روز باید تعویض شوند. هیچوقت لباس زیر را به هیچ عنوان با لباس های دیگر وارد لباسشویی نکنید و تا حد ممکن لباس زیر را با آب و صابون گرم با دست بشویید. به منظور رعایت موارد بهداشتی بهتر است لباس زیر را با مواد قلیایی بالا مثل صابون های لباس شویی بشویید و جهت رفع بوی بد صابون یکبار دیگر آنها را با پودر رختشویی شسته و معطر نمایید.

نکته مهم: افرادی که بیماری پوستی و قارچی دارند باید پس از یکی دوبار استفاده از لباس زیر، ابتدا آنها را با آب گرم و صابون بشویند، سپس آنها را درون دیگ آب جوش بیاندازند و بچوشانند، سپس آبکشی کرده و در معرض نور آفتاب قرار دهند تا کملاً خشک شوند.

اگر زندگی آپارتمانی دارید و دسترسی به نور خورشید برایتان امکان پذیر نیست ، لباسهای زیر را با اتو کشی استریل نمایید. همیشه پس از ورزش های سنگین و بعد از برگشتن از باشگاه ورزشی جهت رفع بوی بد تعریق دوش بگیرید و شستن گوشها و پاها را در حمام فراموش ننمایید.

شستن ناف و گوش درحمام فراموشتان نشود. بیش از 1000 نوع باکتری مختلف در ناف قابلیت رُشد دارند و بهترآنست که با لیف و شامپوی بدن، درحمام ناف خود را تمییز کنید. برای شستشوی اصولی گوش ها نباید زیاد وارد قسمت میانی گوش شوید و جرم های موجود در لبه خارجی گوش را با لیف و شامپو بشویید کافیست. پس از بیرون آمدن از حمام خوردن یک لیوان نوشیدنی بسیار لذت بخش است. ولی با شکم پُر به حمام نروید (احتمالاً سنگ کوب می کنید)

خُشک کردن موها با حوله و سشوار مانع از سرماخوردگی در روزهای سرد زمستان می گردد.

همینطور برای خَشک کردن گوشها به هیچ وجه ازگوش پاک کُن استفاده نکنید و به جای آن از یک دستمال نخی تمیز کُمک بگیرید.

دئودورانت و خوشبو کننده:

در روزهای گرم آخرفصل بهار و تابستان بیشتر افراد با چند قدم پیاده روی ، ورزش و انجام فعالیت های فیزیکی سنگین عرق می کنند و باید هر روز دوش بگیرند. اما افرادی هم هستند که با دوش روزانه  نیز مشکل بوی بد عرق کردنشان از بین نمی رود. هرچقدر هم از عطر و ادکلن و اسپری برای خوشبو کردن بدنشان استفاده می کنند بازهم در ترکیب با بوی عرق، نه تنها مشکل حل نمی شود بلکه بوی ناجوری به مشام می رسد.

بهداشت فردی

برای حل این مشکل بهتر است از دئودورانت خوشبو که معمولاً با اسانس پرتقال و نعنا می باشند استفاده کنید. سَری غلتان آنها با تماس پوست زیر بغل احساس شادابی و نشاط را در شما ایجاد می نماید. به منظور حفظ نکات بهداشتی ، هیچوقت از دئودورانت دیگران استفاده ننمایید. و همیشه آن را در جای خشک و دور از دسترس اطفال نگهداری نمایید.

چشم، سلطان بدن:

افرادی سالم که پا به سن گذاشته اند و هراز گاهی دیدشان با مشکل مواجه می شوند باید به چشم پزشک مراجعه کرده و در صورت صلاح دید چشم پزشک  از عینک استفاده نمایند. شیشه های عینک همیشه باید تمیز باشند و درصورتی عدم استفاده حتما درون جعبه خود نگهداری شود.

پس از استفاده از پُماد استریل چشمی و یا قطره استریل به هیچ عنوان نباید چشم های خود را بمالید.

بهداشت فردی

توجه: قطره استریل چشمی فقط تا دوهفته پس از بازکردن درب آن قابل استفاده می باشد و طی این مدت نیز نباید در جای خیلی خنک مثل یخچال قرار بگیرد و در جای مرطوب و خیلی گرم نباشد، همچنین دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

خانم هایی که از لوازم آرایشی چشمی مثل ریمل، خط چشم، مداد چشم، سرمه و یا مژه مصنوعی استفاده می نمایند بهتر است بدانند که چشم عضو بسیار حساسی است. در استفاده از وسایل آرایشی بهداشتی باید حواسشان را جمع کنند و از لوازم آرایشی تاریخ گذشته و فاسد شده استفاده ننمایند.

از وسایل آرایشی دیگران نیز نباید استفاده کنید چون احتمال بیماری های عفونی و قارچی در استفاده از وسایل آرایشی مشترک، بسیار بالاست.

نظافت گوش:

از به کارگیری  گوش پاک کن و اشیاء نوک تیز مثل سنجاق سَر، کلید و… برای خاراندن گوش و تمیز کردن گوش استفاده نکنید. گوش ،حلق و بینی هر سه از اعضای مهم بدن هستند و با هم در ارتباط هستند ، این سه عضو هر کدام یک درگاه ورود و خروج هوا دارند، یک سرماخوردگی جزئی این سه ناحیه را درگیر کرده و با تورم و درد در این سه نقطه از بدن به کل او را از پا درمی آورد.

رعایت بهداشت فردی به هنگام سرما خوردگی، استفاده از داروها و دمنوش های گیاهی، خواب و استراحت کافی، تغذیه مناسب و استفاده از ماسک چند لایه و در قرنطینه بودن در کاهش درد و بهبود سلامتی شخص بسیار موثرند. 

بهداشت دهان و دندان:

دندان ها حساسترین عضو بدن هستند و نقش بسزایی در زیبایی دارند. پس ازسن هفت سالگی که تمام دندان های شیری می افتند و دندان های اصلی رشد می نمایند تا آخرین روز عُمرتان شما باید مواظب دندان های خود باشید. هر روز بطور متوسط دوبار بعد از هر وعده غذایی دندانهای خود را مسواک بزنید. البته برای حفظ بهداشت شخصی و زیباتر شدن دندانها تنها مسواک زدن کافی نمی باشد، استفاده از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی، مراجعه به دندان پزشک بطور مرتب هر 4 ماه یک بار جهت چک آپ دندانها، جلوگیری از خونریزی لثه ها با رعایت نکات بهداشتی، عدم تغذیه غذاهای خیلی گرم و خیلی سرد، و استفاده از دهانشویه بصورت مداوم هرهفته یک الی دو بار، غرغره با آب نمک بصورت مرتب، بخصوص در دوران سرماخوردگی و مبتلا شدن به بیماری ویروسی کرونا که یک بیماری ناشناخته است و مهمتر از همه تغذیه مناسب و استفاده از میوه و سبزی تازه در سلامت دهان و دندان بسیار تاثیر گذار هستند. 

بهداشت فردی

رعایت بهداشت دهان و دندان نه تنها به حفظ زیبایی دندانها کمک می نماید بلکه مانع رشد میکروبها و بیماری های لثه ، لب و دهان می گردد.

با مسواک زدن درست و اصولی ، همچنین استفاده از نخ دندان بعد ازهر وعده غذایی و بکارگیری دهان شویه از التهاب لثه ها و متورم شدن آنها جلوگیری کنید. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. با شستشوی درست و مرتب دندانها از پرداخت هزینه های سرسام آور دندانپزشکی، جراحی لثه، تحمل دندان درد و ناراحتی های حاصل از نخوردن مواد غذایی مصون هستید.

تب خال و خشکی  لبها در فصل های سرد سال عارضه ای است که با کمبود ویتامین ث بوجود می آید، استفاده از لب ترکُن و رژهای طبی به همراه ماسک چند لایه استریل شده بهترین درمان برای این عوارض می باشد. در دو سال اخیر که ویروس ناشناخته کوید 19  بلای جان بسیاری از افراد شده و تلفات زیادی داده است، تنها با زدن ماسک های استریل شده چند لایه و حفظ پروتکل های بهداشتی می توانید مواظب خود و اطرافیانتان باشید.

شستشوی مرتب دستها و پاها:

در زندگی مدرن امروزی استفاده ازموبایل، رایانه، تبلت، هدفون، هدست، هندزفری، ایرفون، عابر بانک، کارت سوخت، کارت مترو، کارت اتوبوس و … باعث پیشرفت و مکانیزه شدن کارها شده است. زندگی افراد با پیشرفت علم و دانش تحت تاثیر قرار گرفته و روز به روز آسانتر و ماشینی تر می گردد.اما نباید فراموش کنیم که این تجهیزات خودشان می توانند عامل بیماری های ناشناخته باشند. تمام موارد ذکر شده غیر قابل شستشو هستند، برای حفظ بهداشت خود و اطرافیانتان بهتر است پس از استفاده از این تجهیزات دستهای خود را با آب و صابون گرم شسته و این تجهیزات الکترونیکی را با دستمال های نانو پاک نمایید. این شما هستید که پس از استفاده از این تجهیزات برای خوردن یک فنجان چای داغ نیز باید ابتدا دستهای خود را با آب و صابون بشویید و به فکر سلامتی خود باشید.

بهداشت فردی

دستها همیشه در معرض دید هستند و زود به زود شسته می شوند، همیشه بعد از بیرون آمدن ازتوالت و همچنین قبل از تناول غذا و خوراکی دستهای خود را با آب و صابون بشویید.صابون های مایع بهتر از صابون های جامد هستند. دست هر شخصی  قبل از استفاده با صابون مایع برخورد نداشته و بهداشتی تر می باشد.  جهت حفظ بهداشت فردی باید هر شخصی حوله مختص به خود را همیشه همراه داشته باشید و در غیراین صورت بهتر است دستهای خود را توسط دستگاه خشک کُن و یا روی بخاری خشک نمایید.

بهداشت پاها نیز به اندازه دستها مهم و حیاتی است. با در نظر گرفتن این نکته که پاها همیشه داخل کفش و جوراب هستند باید هر شب قبل از خواب پاها و  جورابها را تمییز بشویید و کمی انگشتان پا و کف پا را با استفاده از روغن مخصوص ماساژ یا روغن زیتون ماساژ دهید. 

رگهای عصبی تمام اعضای بدن از کف پا عبور می کنند. با ماساژ صحیح کف پاها به گردش منظم خون کمک کرده ، ناراحتی های جسمانی بهبود پیدا می کنند واحساس آرامش و راحتی می نمایید.

رعایت بهداشت ناخون های انگشتان دست و پا به اندازه خود دست و پا مهم هستند. گرفتن ناخونها بطور متوسط هرهفته و یا دو هفته یکبار( بسته به میزان رُشد نباتی هر فردی متفاوت است) درلیست کارهای اصلی هر فردی می باشند. البه نظافت ناخونها فقط به کوتا ه کردن آنها ختم نمی شود . استفاده ازسوهان، روغن و کرم دور ناخون بعد از هر بار کوتاه کردن  ناخونها بسیار مهم است.

خانمها دوست دارند ازلاکهای ناخون برای زیبایی انگشتان خود استفاده کنند، و یا با کاشت ناخن(مانیکور و پدیگور) به زیبایی انگشتان خود بیافرایند. برای اینکار ابتدا باید کاشت ناخن را به افراد کاربلد بسپارند و هر چند وقت یکبار صدف های خود را بدون لاک و مواد شیمیایی درهوای آزاد قرار دهند تا از قارچ زدگی و ایجاد باکتری جلوگیری شود.

ناخون گیر و سوهان:

از جمله لوازم بهداشتی شخصی که هر فردی همیشه باید همراه خود داشته باشد، ناخون گیر و سوهان می باشند. احتمال شکستن ناخونها، یا فرو رفتن یک شی ریز زیر پوست که به کمک ناخونگیر قابل خارج شدن می باشد. ناخونگیر و سوهان خود را همیشه بعداز استفاده کردن بهتر است با محلول آب گرم و صابون شستشو دهید و در نور آفتاب خشک کنید. هیچوقت ناخونگیر و سوهان خود را به دیگران قرض ندهید.

بهداشت فردی

کرم:

کرم های دور چشم، کرم نرم کننده دست و صورت، کرم ضد آفتاب، کرم موضعی ضد درد و مُسکن، کرم آبرسان پوست و سایر کرم های مورد استفاده بین بانوان و آقایان باید بصورت فردی استفاده شود . استفاده از کرم های کاسه ای که در یک خانواده بصورت گروهی همه افراد از آن استفاده می کنند بهداشتی نبوده و احتمال ورود باکتری و میکروب به داخل کرم و انتقال آن توسط افراد خانواده میسر می باشد. بهتر است همیشه از کرم تیوپی استفاده کنید و پس از استفاده حتماً درب آن را محکم ببندید و در جای خشک و خنک نگهداری نمایید.

بهداشت فردی

موها:

از مهمترین عنصرهای زیبایی هر زن و مردی موها می باشند. موهای سر در هر جنس و رنگ و حالتی که باشند نیاز به مراقبت و رسیدگی دارند. شستشوی مرتب موها حداقل هفته ای یکبار، با استفاده از شامپوی مناسب با جنس مو انجام می گیرد. با استفاده از دستگاه های مختلف، ویو کننده ها، اتوموها، فرکننده ها، سشوارها و بیگودی ها زیباسازی و حالت دهی موها بسیار متنوع شده است. با رعایت اصول بهداشتی و تغذیه مناسب رُشد موها و لطافت و شادابی آنها دیگر جزء آرزوهای محال نمی باشند. امروزه حتی افرادی که با تاسی و کچلی موی سر مواجه هستند نیز می توانند با مراجعه به کلینیک های زیبایی و کاشت مو آرزوهای خود را برآورده نمایند.

شانه مو، بُرس مو، تل مو، سنجاق، گیره ، کریپس و گل سَرجزء وسایل شخصی هستند که هر فردی باید در حفظ و نگهداری آنها کوشا باشد. شما باید بعد از هر بار استفاده از بُرس مو یا شانه مو حتما موهای اضافی روی آنها را تمیز کرده و با الکل شانه خود را ضد عفونی کنید. بهتر است برس و شانه خود را نیز هر6 ماه یکبار تعویض نمایید. 

افرادی که دارای موهای بسیار پُرپُشت هستند و موقع آراستن موهایشان با استفاده از برس های معمولی دچار مشکل می شوند استفاده از برس های حرارتی را پیشنهاد می کنیم.

برای مراقبت از موها بهتر است از لوسیون ها و سرم موی مناسب با جنس موهایتان استفاده کنید. اگر دوست دارید رنگ موهای خود را مرتب تعویض نمایید، بهتر است از کاسه رنگ، پیشبند، فرچه رنگ و گیره شخصی خودتان استفاده نمایید.

رفع موهای زائد:

همانطور که موهای سَر، ابروها و مژه های پُرپشت و بلند زیبایی هر مرد و زنی را رقم می زنند، موهای زائد نیز موجب ناراحتی افراد می گردند. موهای بینی، گوش ، زیر بغل و سایر اعضای بدن که وجهه زشتی دارند و باید از بین بروند، پیرایش نیز یک مرحله از زیبایی است. امروزه با استفاده از دستگاه های مدرن اپیلاسیون و لیزر در طی چند جلسه می توان برای همیشه موهای زائد را از بین بُرد. رفع موهای زائد به روشهای مختلف انجام می گیرد که هرکدام مزایا ومعایبی دارند، برخی از این روشها مثل استفاده از لیزرهزینه بَراست اما برای همیشه از شَرموهای زائد راحت می شوید.

بهداشت فردی

موچین، بند اندازی، پودرموبر، شمع ، کرم موبَر، اسپری موبَر، ژیلت، دستگاه موزن، ست اصلاح چند کاره، اپیلاسیون و لیزر که هر کدام از این روشها مزایا و معایبی دارند. بیشترخانم ها از موچین و بنداندازی برای اصلاح موهای زائد استفاده می کنند. هر خانمی یک عدد موچین همیشه درکیف خود همراه دارد، یک وسیله شخصی که بهتر است بعد از هر بار استفاده با الکل شسته شود.

موچین و ژیلت جزء وسایل شخصی بوده و هر فردی باید از موچین وژیلت خصوصی خود استفاده نماید. و پس از استفاده حتما با الکل شستشو داده شده و در جای خشک و دور از رطوبت نگه داری شود.

لیست لوازم بهداشتی شخصی عبارتند از :

-مسواک و نخ دندان

– شانه و بُرس مو، گیره و گل سَر

– عینک، ریمل ، خط چشم و پماد استریل چشمی

– رژ لب و لب ترکُن

– کرم ضد آفتاب و کرم مرطوب کننده دست وصورت

– سوهان و ناخون گیر

– دئودورانت و خوشبو کننده

– لیف و حوله حمام

– ژیلت و موچین

– شامپو و سنگ پا

– حوله و دستمال نانو دست و صورت

– ماسک چند لایه استریل شده

جمع بندی:

همیشه پیشگیری بهتر از درمان می باشد. رعایت نکات بهداشتی بسیار ساده، می تواند مانع بسیاری از بیماری های ناشناخته و پُرهزینه باشد. در ابتدا برای تهیه لیست لوازم شخصی اعضای خانواده با هزینه کم بسیار مرغوب به صرفه تر خواهد بود، قبل از اینکه اتفاق ناگواری روی دهد و یکی از افراد خانواده بیمارشده و راهی بیمارستان گردد. پس با رعایت نکات بهداشت فردی باید به فکر سلامتی خود و اطرفیانمان باشیم.


لطفا سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت ارسال دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید!


کلیدواژه : بهداشت فردی
سوسیال نت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *